ЕС отправи яростни заплахи към Америка заради тарифите на Тръмп: „Ако искат война, ще я получат“



Европейският съюз подготвя контраатака срещу Съединените щати след провала на споразумението за премахване на митата.
Според информация, получена от европейски дипломати, Вашингтон сега изисква допълнителни отстъпки – включително основна тарифа от поне 15 процента за повечето европейски продукти – което предизвика възмущение в Брюксел и Берлин, пише The Wall Street Journal.
Доскоро ЕС очакваше компромис с президента на САЩ Доналд Тръмп, който би запазил основната тарифа на 10 процента – само по себе си отстъпка за много от 27-те членове. Но след като американски представители сигнализираха за промяна на мнението си, Германия – преди това по-умерена – се приближи до по-твърдия и по-конфронтационен подход на Франция.
„Ако искат война - ще я получат“
„Все още има време за преговори“, каза германски служител в петък. „Но ако искат война, ще я получат. “
Членовете на ЕС сега оказват натиск върху Европейската комисия да подготви силни контрамерки срещу американските компании, които биха надхвърлили обикновените тарифи, ако сделка не бъде постигната до 1 август - краен срок, определен от Тръмп.
Търговските отношения между ЕС и САЩ са най-големите в света – всеки ден се обменят стоки и услуги на стойност над 5 милиарда долара. Брюксел обаче казва, че „всички опции са на масата“.
Европейската комисия официално обяви в неделя, че все още иска сделка, която ще бъде „взаимноизгодна“, но добави, че ако преговорите се провалят, ще използва всички инструменти, с които разполага.
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Латник обаче изрази оптимизъм: „Уверен съм, че ще постигнем споразумение. И това ще бъде чудесна сделка за Америка, защото президентът стои зад американския народ“, каза той пред CBS.
През последните месеци европейският комисар по търговията Марош Шефчович пътува шест пъти до Вашингтон, проведе множество разговори с американски представители и предложи да намали тарифите и да закупи американски енергийни продукти и полупроводници на стойност десетки милиарди долари.
В началото на юли обаче Тръмп заплаши с 30% мита върху повечето европейски вносни стоки – значително повече от споменатите по-рано 20%.
Досега Германия се застъпваше за бърза сделка, но сега подкрепя използването на механизъм, който позволява икономически контрамерки срещу държави, използващи икономически изнудвания. Този механизъм никога преди не е бил използван, но е описан като най-мощното търговско оръжие на ЕС.
„Все още не сме стигнали до точката, в която бихме го активирали“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по-рано този месец. Но това може да се промени – Комисията вече е започнала да подготвя конкретни мерки, които биха могли да бъдат приложени бързо.
Възможните мерки включват такси върху американските цифрови услуги, ограничения върху достъпа на американски компании до европейския пазар на обществени поръчки и допълнителни тарифи. ЕС вече има два пакета от тарифи на стойност над 100 милиарда долара за готови продукти, включително самолети, фъстъчено масло и уиски. Вторият пакет все още не е официално одобрен, но може да бъде задействан бързо.
Европейските представители остават с надежда за споразумение. Те не планират да въвеждат никакви контрамерки преди крайния срок на Тръмп - 1 август. Но ясно заявиха, че се готвят за „възможен сблъсък“, който може да има висока цена и за двете страни.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.